بلاگ

ویدا شهریاری
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

فریلنسری یا کار تمام وقت

شاید این سوال افراد زیادی باشد که کار به صورت فریلنسری مناسب است یا به صورت کارمندی و تمام وقت. امروزه با گسترش اینترنت و وب سایت های مختلف برون سپاری پروژه ها کار به شکل فریلنسری جذابیت بیشتری دارد.از طرف دیگر کار به صورت کارمندی و تمام وقت نیز مزایای خاص خود را دارد،در این مقاله سعی میکنیم با مزایا و معایب کار کردن به صورت فریلنسری و همچنین کار به صورت تمام وقت آشنا شویم.

پروژه‌های زیادی هستند که حضور فرد در شرکت برای انجام آنها لازم نیست که باعث می‌شود شرکت‌ها کار خود را برون‌سپاری کنند و به فریلنسرها بسپارند. از طرف دیگر فریلنسرها، این کار را روشی برای رهایی از محدودیت‌های زمانی و مکانی می‌دانند.

برای مقایسه، موارد زیر بررسی شده اند: تجربه، مسیر شغلی، بودجه، انعطاف، ثبات، مزایا و زندگی خانوادگی.درآمد مستمر و امتیازات اولویت خود را در نظر بگیرید و بین فریلنسری و کارمندی انتخاب کنید.البته فریلنسینگ کنار کارمندی بسیار مورد توجه است

 تجریه یا Experience

کارمندی، تجربه تخصصی، مدیریتی و کار گروهی که در پروژه‌های مختلف را به دنبال می آورد. چه به صورت فریلنسری و چه به صورت کارمند تمام وقت در یک شرکت. تجربه کار در هر دو حالت می‌تواند مشابه باشد اما تجربه مدیریت و کار گروهی آن متفاوت است.اگر به صورت فریلنسر کار کنید ارتباطات از راه دور و از طریق ایمیل یا ملاقات مجازی انجام می‌شود و کمکی به افزایش مهارت‌های مدیریتی و کار گروهی نمی‌کند، همچنین ارتقاء شغلی وجود ندارد.

مسیر شغلی

داشتن شغل تمام وقت در یک شرکت این امکان را فراهم می‌کند که با ارتقاء سمت، تجربیات متفاوتی را کسب کنید. در نتیجه دانشتان افزایش می یابد و در هر پله حقوق و سطح مسئولیتتان نیز افزایش می‌یابد.

در مقابل، فریلنسینگ مسیر شغلی مشخصی ندارد، مگر اینکه کسب و کار شما آنقدر پیشرفت کند که به یک شرکت تبدیل شود و در آنجا گروهی از کارمندان را مدیریت کنید. فریلنس بر پایه برون‌سپاری شرکت‌ها بنا شده است بنابراین هر فریلنسر با توجه به مهارتی که دارد به انجام یک سری کارهای مشخص درگیر می‌شود. البته امکان ارتقا و پیشرفت در مهارت وجود دارد که نتیجتا فریلنسر پروژه های عمیق تری انجام میدهد.

 مسائل مالی

در صورتی که سفارش‌دهندگان زیادی حاضر شوند بابت مهارت شما پول پرداخت کنند، کار مستقل می‌تواند از نظر مالی بسیار پر منفعت باشد. بعضی مواقع دستمزد بر اساس ساعت کار و بعضی مواقع براساس هزینه پروژه به صورت کلی پرداخت می‌شود. ۲۰ ساعت کار در ماه می‌تواند بیشتر از کار تمام وقت به مدت یک ماه برایتان درآمد داشته باشد. البته این مورد به نوع کار و سرعت انجام آن بستگی دارد.

حقوق کار تمام وقت در یک شرکت به طور ماهانه یا سالانه پرداخت می‌شود، چه مشغول به کار بوده باشید یا نه. به طور کلی مقدار حقوق ساعتی کارمندان کمتر از فریلنسر ها است. بر این اساس فریلنسر‌ها در شرایط خوب می‌توانند پول بیشتری را در زمان کمتر نسبت به کارمندان به دست آورند.

 

نظر