بلاگ

ویدا شهریاری
شهریور ۱۴, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

واژه فریلنسر از کجا آمده است؟

واژه فریلنسر (به معنی آزادکار یا دورکار)، اولین بار در رمان والتر اسکات در اواخر قرن ۱۷ میلادی به کار برده شده است. این واژه ترکیبی از دو واژه “free” به معنی آزاد و “lance” به معنی ضربه زدن می باشد. اسکات از این واژه برای اشاره به سرباز مزدور قرون وسطایی (نوعی از سرباز در قرون وسطا که ارزشی برای اخلاقیات و فردی که با وی می جنگید، قائل نبود) استفاده کرده است. قاعدتاً این تعریف از واژه فریلنسر با تعبیر امروزی آن بسیار متفاوت است. هر چند، داشتن مهارت هایی برای زورآزمایی و نیزه زدن در مواجهه با پروژه ها مورد نیاز می باشد.

  • مفهوم امروزی واژه فریلنسر

امروزه فریلنسر به فردی گفته می شود که خدمات خود را بدون قرارداد بلند مدت به کارفرما یا مشتریان خود می فروشد. زمانی که شما فریلنسر می شوید، کارمندی ندارید که برای شما کار کند، بلکه شما به طور متناوب برای بیش از یک مشتری کار می کنید. با گسترش ارتباطات، توانایی توسعه تیم های فریلنسری آنلاین و پذیرش گسترده فریلنسینگ باعث محبوبیت این حرفه در میان میلیون ها نفر از مردم جهان شده است. صنایع متداولی که استفاده از فریلنسر ها به وفور در آن دیده می شود، شامل حرفه های بر پایه دانش مانند کپی رایت، عکاسی، مشاوره کسب و کار، فناوری اطلاعات، روزنامه نگاری، بازاریابی، طراحی گرافیکی و از این قبیل می باشد.

  • مزایا و محدودیت های فریلنسینگ

فریلنسینگ، یک سری مزایا و محدودیت دارد که در مقایسه با کار تمام وقت یا کارمندی به برخی از آنها اشاره شد. اگر تصمیم به شروع فریلنسینگ گرفته اید، قبل از آن که نامه استعفای خود را به رئیس خود بدهید، عوامل مختلف شرایط کنونی خود را به طور جدی در نظر بگیرید. با وجود اینکه افراد بسیاری از مزایای فریلنسینگ استفاده می کنند، ممکن است همه نتوانند خود را با زندگی فریلنسری وفق دهند. مزایایی همچون ساعت کاری انعطاف پذیر، مکان کار انعطاف پذیر، امکان انتخاب آزاد از میان پروژه های متنوع، ایجاد حس در دست داشتن کنترل زندگی و استقلال، یادگیری مدواوم و آزادی در انتخاب نوع پوشش و استفاده از لباس راحتی باعث جذابیت فریلنسینگ و سیرنشدن فریلنسرها از انجام این کار شده است. در مقابل مسائلی مانند ایمنی کمتر مالی، حس تنهایی، زمان بر بودن اداره مسائل مختلف و نبود مزایای حقوقی مانند بیمه سلامت می تواند از محدودیت های کار فریلنسینگ باشد.

نظر