بلاگ

ویدا شهریاری
مهر ۹, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

فریلنسر مهندسی

این روزها خیلی نمی شنویم که یک دانشجوی مهندسی پس از فارغ التحصیلی در یک شرکت استخدام شود و تا بازنشستگی در آن جا بماند. علاوه بر این، شرکت ها ممکن است در حجم کاری شان نوساناتی داشته باشند و نتوانند یک نیروی کار را به شکل دائم در اختیار بگیرند. کارمندان نیز آزادی را دوست دارند و توسعه مجموعه مهارت هایشان نیازمند ایفای نقش در پست های مختلف کاری است. در ادامه باهم نکاتی را بررسی می کنیم که شما را در وفق دادن شرایط تان با روند جدید “فریلنسینگ در مهندسی” یاری می نماید. هم چنین وب سایت هایی را که پروژه های مهندسی را برای فریلنسر ها ارائه می کنند معرفی می کنیم.

همان طور که گفتیم، با استخدام قراردادی یا به شکل فریلنس مهندس، شرکت ها انعطاف پذیرتر می شوند و با توجه به حجم کاری کوچک تر و بزرگ تر می شوند. البته اگر شرکت ها اطلاعات با ارزشی داشته باشند، باید با احتیاط عمل کنند. چرا که حتی با وجود امضای قرارداد های عدم افشا باز هم احتمال درز اطلاعات وجود دارد. این امر برخی از شرکت ها را از پیمودن مسیر فریلنسری منع می کند. مهندسی به سمت رویکرد خدماتی یا پروژه ای حرکت می کند که به مهندسان آزادی در مدیریت زمان و انتخاب پروژه می دهد و زمان مرده فرآیند داخلی موجود در شرکت های بزرگ را کاهش می دهد. فریلنسینگ به شرکت های بزرگ قابلیت انعطاف می بخشد و مهندسان با مهارت دقیقا مرتبط را به آن ها وصل می کند.

مهندسی موضوع گسترده ای است با بسیاری از زمینه ها. در کارینگر شما می توانید در هر زمینه ای مانند مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوافضا، مهندسی معماری و غیره، ثبت نام کنید، پروفایل و پورتفوی خود را بسازید و اقدام به پیشنهاد انجام پروژه ها با توجه به مهارتتان نمایید.

 

بسیاری از اوقات مهندسان وقت انجام برخی از کارهای خود را ندارند و ترجیح می دهند آن را برون سپاری نمایند. این امر ممکن است حتی برای دانشجویان رشته های مهندسی نیز پیش بیاید. در این صورت این مهندسان یا دانشجویان به عنوان کارفرما پروژه های خود را در سایت های فریلنسینگ قرار می دهند تا افراد با مهارت مرتبط برای آن ها پیشنهاد انجام ارسال نمایند. شما می توانید به طور همزمان هم کارفرما و هم فریلنسر انجام دهنده پروژه ها باشید. در سطح بالاتر، شرکت های با زمینه های مهندسی گوناگونی از مهندسین فریلنسر مشاور استفاده می کنند. ممکن است آن ها از شما بخواهند تا پروژه ای را رهبری کنید، با یک تیم مستقر در محل شرکت همکاری کنید و یا مشکلات پیش آمده برای شرکت را حل نمایید. زمانی که شرکت ها مشکلاتی با محصولاتشان دارند، معمولاً زمان یا تجربه کشف مشکل را ندارند و مهندس مشاور فریلنس استخدام می کنند تا در حل آن مشکل به آن ها کمک کند. پس شما ممکن است برای یافتن علت خرابی محصولی خاص یا ساخت محصول جدید، برایشان کار کنید. این کمک شما می تواند از راه دور و برای هرجایی از کشور یا دنیا اتفاق بیفتد.

مهارت های لازم برای فریلنسر شدن در حوزه مهندسی

این کار بیشتر از هر شغلی نیاز به آموزش دارد. شما نه تنها باید مهارت های معمول در مهندسی و مدرک را داشته باشید، بلکه باید سخت کوش باشید تا در آن حوزه جزو بهترین ها شوید. کسانی که دنبال مهندس فریلنسر مشاور هستند، نیاز به یک فرد خیلی معمولی ندارند و احتمالا در تیمشان این فرد را دارند. آن ها نیازمند مهندسی هستند که در حوزه مورد نظرشان شناخته شده اند و  متخصص هستند. با این وجود، این گونه هم نیست که تعداد زیادی مهندس معروف وجود داشته باشد و شما نتوانید در این حوزه وارد شوید. سعی کنید کم کم خودتان را توسط ارائه لیست کامل از مهارت هایتان، گواهینامه ها و تحصیلات به عنوان متخصص جا بیندارید. به خاطر داشته باشید، افرادی که دنبال استخدام شما هستند، شما را برای ایده ها نظراتتان به کار می گیرند. اگر خیلی معمولی و متواضع باشید، نمی توانید خود را متناسب با فردی که به دنبالش هستند معرفی نمایید. این سخن به این معنا نیست که بی ادب و تند رفتار کنید، بلکه به این مفهوم است که با اطمینان رفتار کنید به خصوص وقتی که در مورد مشکلات با مشتری ها صحبت می کنید.

استخدام به عنوان مهندس مشاور فریلنس

نیاز به مهندس مشاور در شرکت ها بسیار بالاست. اگر مهارت موردنیاز برای پروژه ای را داشته باشید، شرکت های بسیاری هستند که از دریافت خدمات شما بسیار خوشحال می شوند. با این وجود به عنوان یک فریلنسر، باید روش یافتن این افراد و شرکت های کارفرما را یاد بگیرید. بهترین کار پیوستن و عضو شدن در سایت های فریلنسینگ است که به شما کمک می کند تا مشتریان خود را پیدا کنید. سایت های فریلنسینگ جامع مانند PeoplePerHour و Upwork می توانند گزینه های خوبی باشند. با این وجود، شما هم چنین می توانید از بسترهای با تمرکز در زمینه مهندسی مانند Cad Crowd و سایت های مشابه استفاده نمایید.

با ثبت نام در بستر فریلنسینگ جامع کارینگر (بستر ما) و سایت های مشابه ایرانی نیز می توانید به آسانی با تکمیل پروفایل خود و انجام پروژه های مهندسی به کسب درآمد بپردازید. برای اینکه یکی از بهترین ها باشید، رزومه حرفه ای درست کنید. شاید بهتر باشد تا از متخصصانی برای طراحی رزومه تان کمک بگیرید. مهارت ها، تحصیلات، گواهینامه ها و مشهورترین شرکت هایی را که برای آن ها کار کرده اید، لیست کنید.

آیا فریلنسر شدن برای شما مناسب است؟

قبل از اینکه شروع به فریلنسینگ کنید، دقت کنید. فریلنسر شدن یعنی نداشتن حقوق ثابت و بعضی تفاوت ها در رقابت که ممکن است شما را دچار شوک کند. شاید بعضی افراد از شما درخواست کار بر روی پروژه هایی را بکنند و پیشنهاد نرخ ساعتی خیلی کم بدهند. یا این که برخی همکاران شما پیشنهاد قیمت پایین برای انجام پروژه ای بدهند که شما شاید با دو برابر آن راضی به انجامش شوید. متاسفانه این مباحث بخشی معمول از فریلنسینگ است. پس قبل از شروع به فریلنسر شدن، فکر کنید و ببینید که ارزش شما چقدر است و به چه قیمتی راضی می شوید. اگر از گرفتن ساعتی ۱۰ هزار تومان برای یک پروژه بزرگ ناراضی هستید، به آن پروژه نه بگویید. خیلی از اوقات مشتری ها به فریلنسر ها پیشنهاد مبالغ بسیار پایین می کنند. شما باید نیازتان برای مشتری ها و جریان درآمدی را متعادل کنید؛ یعنی بعضا به خاطر راحتی و قدرت انتخاب فریلنسری، با مبالغ نسبتا کم کنار بیایید.

با وجود درآمد بعضا کم، فریلنسینگ مزیت های بسیاری دارد. آزاد هستید که مشتری های خود را انتخاب کنید، روی چه پروژه هایی کار کنید و چه زمانی کار کنید. اگر می خواهید به خانواده تان برسید، می توانید ساعت کاری تان را به راحتی تنظیم کنید. چون دورکار هستید، زمان تلف شده در مسیر کار را نخواهید داشت و بسیاری مزایای دیگر. احساس استقلال بسیار بالایی خواهید داشت و بهترین مزیت این که خودتان انتخاب می کنید با چه دستمزدی کار کنید. بله گفتیم ممکن است قیمت های پایین پیشنهاد شود، اما شما با توجه به مهارت هایتان باید آن ها را مدیریت کنید. اگر قیمت پیشنهادی خیلی پایین است با قطعیت “نه” بگویید و دنبال آن پروژه یا کارفرما نروید. با جا افتاده تر شدنتان در این حرفه، کم کم آن سوی سکه رو می شود و این جا کارفرما ها هستند که خوشحال می شوند که قیمت پیشنهادی شما را قبول کنند و از خدمات، استعدادها و مهارت های شما بهره مند شوند. برای رسیدن به این نقطه سخت کوشی لازم است ولی خیلی هم غیرقابل دسترس نیست.

نکاتی برای موفقیت فریلنسر های مهندسی

نکته کلیدی موفق شدن در این زمینه داشتن مشتری های راضی و خوشحال است. اگر بتوانید مشکلات آن ها را حل و پروژه های آن ها را به خوبی انجام دهید، احتمالا شما را به دیگر کارفرما ها نیز توصیه می کنند. معمولا، کاری که مشتری ها از شما می خواهد با کاری که شما باید برایشان انجام دهید تفاوت می کند که این بزرگترین چالش در حوزه فریلنسینگ مهندسی است و همینطور جذاب ترین بخش آن. در واقع با گذشت زمان از اختصاص پروژه، مسائلی پیش می آید و شما نباید از هندل کردن پروژه هایی که نیاز به کارهای جانبی دارند، بترسید. پس اگر مشکلات دیگری را در حین کار مطرح کردند، با آن ها صحبت کنید و سریعا نه نگویید. در این صورت درآمد بیشتری کسب می کنید و کارفرمای شما از توانایی شما در کمک به او در مسائلی بیش از آن چه در ابتدا بود، آگاه می شود. چند فاکتور که باید در ذهن داشته باشید:

  • طرز برخورد شما مهم است. هیچ کس دوست ندارد با کارمند یا مجری تندخو یا بی ادب کار کند. قبلا گفته شد که باید ایده داشته باشید و اطمینان خود را در آن نشان دهید و این به معنای بی ادبی نیست، بلکه به این معناست که شما می تواند مسیری را برای شرکت تعیین کتید، از موقعیت خود به خوبی دفاع کنید و کارفرمایتان را از منفعت ایده و تصمیمتان آگاه سازید. حرفه ای بودن شما باعث می شود تا کارفرما هم شما را دوست داشته باشد و هم به دیگران توصیه نماید. حرفه ای بودن یعنی در دسترس بودن شما و سر موقع تمام کردن و تحویل دادن پروژه. اگر رفتار بی تفاوت یا ضعیفی داشته باشد، رفتار کارفرما با شما عوض می شود.
  • قوانین خودتان را داشته باشید. با فریلنسر شدن، شما رئیس خودتان هستید و دیگر کسی نیست که به شما فشار بیاورد که کار را زودتر تمام کن. با وجود این که کسی دور و بر شما نیست که شما را در پیژامه تان ببیند ولی مهم است که برخورد حرفه ای با خودتان داشته باشید. بیش از حد هم کار کردن از سوی دیگر به شما آسیب می رساند. یکی از بزرگترین اشتباهات فریلنسر ها این است که مرزی بین زندگی و کار تعریف نمی کنند. به خصوص اگر شما در منزل کار می کنید، این مرز ممکن است گم شود. دوستان و خانواده ممکن است درک نکنند شما در حال کار هستید و در خواست بیرون رفتن از شما کنند. اگر باید پروژه ای را سر وقت برسانید، باید زمان خود را مدیریت کنید و فعلا سر کار بمانید. برخی کارفرماها ممکن است انتظار داشته باشند همیشه در دسترس باشید؛ ساعت هایی را برای استراحت و تفریح تنظیم کنید. اگر این کار را نکنید، از فریلنسینگ زده می شوید و می گویید کارمندی تمام وقت بهتر از این بود. ضمنا اجازه دهید مشتریان و کارفرمایانتان زمان های کاری تان را بدانند تا در این اوقات با شما ارتباط بگیرند. یادتان باشد که کار می کنید تا زندگی داشته باشید نه برعکس. اگر دائما کار کنید به زودی خسته خواهید شد.
  • کارهای لازم برای انجام را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند تا دقیقا بفهمید که باید چه کار کنید و کارفرما چه چیزی لازم دارد. ضمنا اگر نیاز به انجام کارهای بیشتری شد، حتما هزینه آن را دریافت کنید و رایگان کار نکنید. البته قبلا گفتیم که خسیس نباشید و گاها بیشتر از آن چه که لازم است انجام دهید تا رضایت کارفرما را برای گرفتن کار بیشتر جلب کنید، ولی این گونه هم نباشد که ضرر کنید.

نظر