بلاگ

ویدا شهریاری
مهر ۲۵, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

چگونه در ۳۱ روز یک فریلنسر شویم؟ روز اول

اگر این روزها به فریلنسر شدن فکر می کنید و به این نتیجه رسیده اید که می توانید یک فریلنسر باشید و یا اگر فریلنسر هستید و می خواهید کسب و کار فریلنسری تان را بزرگ تر کنید، این نکات می تواند به شما کمک کند تا مثل یک فریلنسر زندگی کنید و از آن لذت ببرید. این مقاله، راهنمای گام به گام شروع فریلنسینگ از زبان کسی است که پس از ۱۴ سال کار تمام وقت کارمندی شروع به فریلنسر شدن نموده است.

روز اول: فهرست مهارت های فریلنسینگ خودتان را ایجاد کنید

این روز اولین روز از ۳۱ روز برای شروع یک کسب و کار فریلنسری (و یا برای فریلنسر بهتری شدن) می باشد. اگر قبلا فریلنسر بوده اید، دوباره این وظایف را انجام دهید. پس اگر تصمیم به شروع فریلنسینگ گرفته اید، به شما تبریک می گوییم! فریلنسینگ یک خیزش با یک توقف قبلی است برای رسیدن به جایی است که شاید سال ها آرزو می کردید.

دقیقا چه کاری می توانید انجام دهید؟

با ساخت لیستی از مهارت هایتان آغاز کنید. یک کاغذ سفید بزرگ و یک خودکار یا مداد بردارید و تمام کارهایی که بلد هستید را بنویسید.

راجع به این مسئله زیاد فکر نکنید. ساخت این لیست مشابه یک طوفان مغزها است که شما هنوز هیچ یک از ایده هایتان را ویرایش، ارزیابی و یا قضاوت نمی کنید. تنها معیارتان این باشد که باید هرکاری که بر روی کاغذ می آورید، فعالیتی باشد که می توانید انجام دهید یا مهارتی باشد که در زمینه خودتان دارید. پس لطفاً تفریحاتتان را در این لیست قرار ندهید، مگر اینکه بخواهید در آن زمینه به فریلنسینگ بپردازید.

به این فکر نکنید که شما در این کارها خوب هستید، از آن لذت می برید یا اصلا تقاضایی برای این کار هست.

به مهارت هایی فکر کنید که در زمان کارمندی (اگر کارمند بودید) به دست آورده اید. چیزهایی که برای آن مطالعه یا تمرین کرده اید. مهارت هایی که خودتان آن ها را یاد گرفته اید را فراموش نکنید.

آن قدر بنویسید که دیگر چیزی به ذهنتان نیاید. سپس از دوستان و خانواده تان بخواهید که بگویند شما چه کاری می توانید انجام دهید (دوباره بگوییم، هر کاری که می توانید انجام دهید، نه کاری که در آن خوب هستید). تنها زمانی متوقف شوید که مطمئن شوید تمامی کارهای ممکن را درآورده اید.

این که نوشتن را روی کاغذ یا در کامپیوتر انجام دهید به شما برمی گردد! کاری را بکنید که حس می کنید برایتان خوب است. به شخصه، جهت طوفان مغزها برای من کار کردن با کاغذ و خودکار، ترجیحاً یک کاغذ خیلی بزرگ و سفید بیشتر مؤثر است.

ولی ممکن است برای شما اینگونه نباشد. شاید مغزتان وقتی جلوی صفحه کامپیوتر هستید به کار می افتد. اگر این طور است، لیست خودتان را در کامپیوتر تایپ کنید.

آنالیز کردن مهارت هایتان

پس از تکمیل لیست، شاید بخواهید استراحتی داشته باشید و سپس به قسمت بعدی وظایف امروز بپردازیم که آنالیز کردن مهارت ها است.

زمان این رسیده تا به مهارت هایتان نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید:

  • چه مهارت هایی دارید که شما در آن ها خوب هستید؟
  • چه مهارت هایی دارید که از انجام آن ها لذت می برید؟
  • چه مهارت هایی دارید که برای آن ها تقاضای بالایی وجود دارد؟

حال شما یک سری مهارت دارید که در هر سه مورد بالا صدق می کند. این حالت در قسمت وسط شکل زیر (اشتراک دایره ها) قرار می گیرد.

راجع به مورد سوم (تقاضا) خیلی نگران نباشید. یک روز دیگر وقتی که فهمیدید که مشتریان تان چه می خواهند، برمی گردید و به این مورد می پردازید. فعلا صرفا این گزینه را در گوشه ذهن داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم که لیست مهارت هایتان را به شکل جدول درآوردید:

 

مهارت ها

خوب بودن

لذت بردن

تقاضا

مهارت اول

مهارت دوم

مهارت سوم

مهارت چهارم

دوباره بگوییم، زیاد روی این تمرین فکر نکنید. نکته مهم این است که هم جامع و هم صادق باشید.

تمرین امروز یکی از پایه های شما برای کنارهم گذاشتن پکیج خدماتتان می باشد. ولی از خودتان جلو نزنید. قدم ها را یکی یکی برمی داریم تا دستپاچه نشوید.

استراحت کنید و از تمرین لذت ببرید. چرا که اگر قرار نیست تفریح داشته باشید، برای چه فریلنسر می شوید؟

پ.ن: منتظر ادامه این مطلب باشید …

نظر