بلاگ

ویدا شهریاری
آبان ۹, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

چگونه در ۳۱ روز یک فریلنسر شویم؟ روز سوم

اگر به این نتیجه رسیده اید که می توانید یک فریلنسر باشید و یا اگر فریلنسر هستید و می خواهید کسب و کار فریلنسری تان را بزرگ تر کنید، این نکات می تواند به شما کمک کند تا مثل یک فریلنسر زندگی کنید و از آن لذت ببرید. این مقاله، راهنمای گام به گام شروع فریلنسینگ از زبان کسی است که پس از ۱۴ سال کار تمام وقت کارمندی شروع به فریلنسر شدن نموده است.

امروز توضیح روز ۳ از ۳۱ روزی است که قرار است در آن فریلنسر شوید یا خودتان را فریلنسر بهتری نمایید. اگر مقاله مربوط به روزهای قبل را نخوانده اید، حتما آن ها را مطالعه کنید. لینک مقاله مربوط به روزهای قبل:

۱٫ “چگونه در ۳۱ روز یک فریلنسر شویم؟ روز اول” -> (فهرست مهارت های فریلنسینگ خودتان را ایجاد کنید)

۲٫ “چگونه در ۳۱ روز یک فریلنسر شویم؟ روز دوم” -> (منابع مورد نیاز فریلنسینگ را بررسی کنید)

روز سوم: اهداف فریلنسینگ خودتان را مشخص کنید

دیروز، شما منابع جامع فریلنسینگ خودتان را لیست کردید. امروز، ما یک قدم عقب می رویم تا تصویر بزرگتری از آینده به دست آوریم.

امروز هدف ها را مشخص می کنیم.

چگونه هدف ها را مشخص کنیم؟

اهداف هوشمندانه تعیین کنید.

اهداف باید خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقعی و زمان دار باشند.

خب، برویم سراغ هر کدام از اینها»

خاص. هدف شما باید به گونه ای خاص باشد که وقتی که واقعا اتفاق افتاد، بتوانید آن را ببینید، لمس کنید، حس کنید، بو کنید و بچشید.

برای مثال، هدفتان را “رسیدن به خوشبختی و تکمیل شدن در حرفه ام” تعیین نکنید. از خودتان بپرسید، خوشبختی و تکمیل شدن چه شکلی است؟

آیا مانند هر صبح برخاستن از رختخواب هیجان زده برای بیرون پریدن از تحت خواب و رسیدن به کار است؟ “خوشبختی و تکمیل شدن” به حد کافی خاص نیستند. با این وجود، “بیرون پریدن از تخت خواب” خاص است. تفاوت را می بینید؟

قابل اندازه گیری. شما باید بتوانید هدف خود را اندازه گیری کنید و یا آن را بشمارید. در مثال بالای ما، می شود بنویسید: “بیرون پریدن از تخت خواب حداقل ۵ روز در هفته”. وقتی هدفتان قابل اندازه گیری است، راحت تر می فهمید که چقدر مانده تا همچنان ادامه دهید. اگر قبلا ۲ روز در هفته، صبح از رخت خواب بیرون می آیید، می دانید که باید به قدر کافی هیجان داشته باشید که بتوانید این را به ۳ روز در هفته تبدیل کنید.

قابل دستیابی. هر متخصص توسعه شخصیتی به شما می گوید که رویای بزرگی داشته باشید. ولی هدف گذارهای عملی به شما خواهند گفت که رویای بزرگ ولی قابل دستیابی داشته باشید. هدف های شما باید شما را از منطقه راحتی بیرون بیاورد ولی نه تا حدی به سمت شکسته شدن بروید. پس رویای بزرگ داشته باشید ولی با دلیل.

واقعی. لیست منابعتان را یادتان هست؟ هدفی را تعیین کنید که با آن منابع بتوان به آن ها رسید. برای مثال، هدفتان را بر این نگذارید که درآمد ۶ رقمی داشته باشید وقتی که در واقعیت فقط روزی ۱ ساعت می توانید به فریلنسینگ بپردازید. آیا اصلا ممکن است که کسی با این ساعت کاری درآمد آن قدر بالا داشته باشد؟ شاید ممکن باشد ولی احتمال آن برای شما یا هرکس دیگر بسیار پایین است.

زمان دار. هدف شما باید المان زمان را داشته باشد. حتی می تواند به شکل فراوانی و دفعات تکرار آن باشد. مثلا “درآمد ۲ میلیون تومان هر ماه”. همچنین می تواند به شکل ضرب الاجل یا ددلاین باشد، مثلا “تا آخر بهمن ۱۳۹۸”. المان زمان به شما روشی دیگر از اندازه گیری و پایش پیشرفتتان ارائه می کند. همچنین یک روز پایان به هدفتان اضافه میکند. زمانی که به هدفتان رسیدید می توانید به سمت هدف بعدی (بزرگتر) بروید.

چه اهدافی باید مشخص شوند؟

حالا شما می دانید که چگونه اهداف هوشمندانه فریلنسری تعیین کنید و چه نوع هدف هایی داشته باشید. سعی کنید با این موارد شروع کنید:

  • درآمد فریلنسینگ تان
  • شیوه زندگی فریلسنری تان

بیشتر فریلنسر ها با هدف گذاری درآمدشان دیگر مشخص کردن هدف را کنار می گذارند. این هدف خوب است ولی باید پا را فراتر بگذارید. اهدافی برای شیوه زندگی تان نیز تعیین کنید. بالاخره شما می خواهید هم ثروتمند و هم خوشبخت باشید. کسب درآمد ۱۰ میلیون تومان در ماه با فریلنسینگ بدون اینکه بتوانید ورزش کنید، با خانواده صجبت کنید، آخر هفته ها را متفاوت از روزهای دیگر بگذرانید، فایده ای برای شما نحواهد داشت.

اگر بتوانید تعادل را در حرفه فریلنسری و بقیه زندگی تان برقرار کنید، این هنر شما خواهد بود.

اهداف فریلنسینگ شما چیست؟ اگر آن ها را نوشتید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید…

نظر