بلاگ

ویدا شهریاری
آبان ۱۲, ۱۳۹۸
فریلنسینگ بدون دیدگاه

چگونه پروفایل فریلنسری کاملی داشته باشیم؟

یافتن مجریان پروژه ای فریلنس چند سال پیش، مبارزه پیچیده ای بود، چرا که ارتباطات مانند امروز پیشرفت نکرده بود. شما مجبور بودید تا به این در و آن در بزنید تا چند پروژه گیر بیاورید. اما امروزه در عصر دیجیتال، این کار بسیار آسان تر شده است. روشن است که شما باید سخت کوش و منظم باشید و در عین حال بدانید که چگونه به طور مؤثر رئیس خود باشید. بسیار از آسان تر از قبل می توان این مسیر را طی کرد و توسط سایت های فریلنسری مانند freelancer و upwork تنها با یک کلیک این کار را انجام داد.

برای گرفتن پروژه از سایت های فریلنسری، شما نیاز به یک پروفایل آنلاین خوب دارید که شما را در میان جمع کثیری از فریلنسر ها برجسته نشان دهد. سایت CareerAddict راهنمایی ساده برای ساخت پروفایل فریلنسری جهت کمک به شما تهیه کرده است:

برای داشتن پروفایل فریلنسری کامل؛

۱٫ از نام اصلی تان استفاده کنید.

اگر برای به اشتراک گذاشتن نام اصلی تان در فضای آنلاین مردد هستید، بهتر است همین حالا از کار فریلنسری خداحافظی کنید.

هیچ کسی شما را با نامی مانند “catlady85” جدی نخواهد گرفت و این نام هیچ اطمینانی را در مشتریان بالقوه تان ایجاد نخواهد کرد. به عبارت دیگر، لازم است که از مشخصات واقعی خودتان استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که نام خود را مخفف نکرده باشید، چرا که کارفرما به احتمال زیاد با مشاهده Michael P از پروفایل شما رد خواهد شد.

۲٫ یک عکس حرفه ای آپلود کنید.

اگر فکر می کنید که یک سلفی می تواند به عنوان یک تصویر مناسب برای پروفایل فریلنسر شما باشد، بهتر است مجددا فکر کنید! به یاد داشته باشید که در حال ساخت پروفایل حرفه ای و نه دوستانه هستید. پس مطمئن شوید که از تصویری شفاف و هوشمندانه از خود استفاده نمایید.

مهم است که در این تضویر لباس حرفه ای پوشیده باشید و لبخند بر لب داشته باشید، چرا که اثرگذاری اولیه در دنیای آنلاین بسیار اهمیت دارد. پس شاید ایده بدی نباشد اگر تصویرتان را توسط عکاس حرفه ای و با زمینه ساده بگیرید.

۳٫ عنوان پروفایلتان را منحصر به فرد بنویسید.

چند کلمه که شما برای عنوان انتخاب می کنید، می تواند چیزی باشد که شکست یا موفقیت شما به عنوان یک فریلنسر را رقم بزند. اگر این کار را به درستی انجام دهید، احتمال این که مورد توجه قرار بگیرید و پروژه های بیشتری بگیرید، بیشتر می شود. در غیر این صورت، خطر شنا کردن در دریایی از حرفه ای ها را به جان می خرید.

فرض کنیم شما یک توسعه دهنده وب هستید. اگر واقعا بخواهید که برجسته باشید و بیشتر دیده شوید، نیاز دارید که مهارت هایتان را نشان دهید. پس در این مورد، “توسعه دهنده وب و موبایل- متخصص UX” برای مشتریانتان جذاب تر از وازه “توسعه دهنده وب” خواهد بود.

۴٫ بیوگرافی مناسبی بنویسید.

بیوگرافی پروفایل خلاصه ای از نقطه فروش شما می باشد، البته این موضوع به این معنی نیست که به گونه ای راجع به خودتان بنویسید که انگار هیچ فردایی وجود ندارد. این مسئله نه تنها موجب می شود که خودخواه به نظر بیایید، بلکه باعث می شود افراد راجع به این که چقدر خوب هستید مردد شوند.

به جای این کارها، مهارت هایتان را با ذکر کارهایی که می توانید برای مشتریان بالقوه تان انجام دهید و نتایج سریع به دست آورید، نشان دهید. اگر شما بازاریاب دیجیتال و متخصص شبکه اجتماعی باشید، بیوگرافی تان باید چیزی شبیه این باشد: “من می توانم شما را به مخاطب هدف برسانم و با دنبال کردن استراتژی های شبکه اجتماعی منحصر به فرد، نتایج قابل توجهی برایتان به دست آورم.”

۵٫ گواهینامه ها و تجربیات کاری تان را لیست کنید.

بیشتر سایت های فریلنسری در صفحه پروفایل، قسمتی برای گواهینامه ها و تجاربتان دارند. حتما از این مورد و مزایای آن استفاده نمایید.

مطمئن شوید که هر زمینه مهم که در مطالعاتتان به طور کامل یاد گرفته اید و استراتژی هایی که فراگرفته اید را به شکل منظم و موردی در لیست آورده باشید.

همچنین سابقه کاری شما به عرضه کردن مهارت هایتان کمک خواهد کرد. اگر چند سالی در زمینه خاصی تجربه دارید، حتما جزئیات آن را در این جا بیاورید، به خصوص اگر برای شرکت مشهوری کار کرده باشید. این کار به ارزش کار شما اضافه می کند و کمک می کند تا جزو انتخاب های اول کارفرما باشید.

۶٫ بهترین نمونه کار هایتان را نشان دهید.

اکثر سایت های فریلنسری قسمتی را برای آپلود پورتفو و نشان دادن کارهایتان جدا نموده اند. البته شما نباید با کارهایی مشابه هم آن جا را بیش از حد پر کنید. به جای این کار، بهترین قسمت های کارتان را انتخاب کتید و استایل های مختلفی که می توانید درست کنید را به نمایش بگذارید.

اگر سایت فریلنسری که در آن ثبت نام می کنید چنین قسمتی نداشت، در سایت هایی مانند Behance این پورتفو را ایجاد و لینک آن را به پروفایلتان اضافه نمایید.

۷٫ حساب شبکه های اجتماعی تان را متصل نمایید.

این که نشان دهید حضور آنلاین دارید، در دنیای فریلنسینگ بسیار مهم است. این موضوع نه تنها نشان می دهد که چه شخصیتی دارید، بلکه مهر تاییدی است بر حضور فعال شما در دنیای دیجیتال. با به دست آوردن دنبال کننده های بیشتر، شما بیشتر در معرض دید خواهید بود و پروژه های فریلنس بیشتری در حوزه خودتان پیدا خواهید کرد.

با این وجود، برخی سایت ها مانند Upwork این حساب ها را به نمایش نمی گذارند، ولی این کار به بستر سایت کمک می کند که علایقتان را شناخته و با توجه به رد پای آنلاین شما لیست پروژه ها را محدود تر و مرتبط تر نماید.

۸٫ راجع به مهارت هایتان سخت گیر باشید.

اگر شما فرد حرفه ای با مهارت های بالا هستید، احتمالا مهارت های متنوعی دارید و در زمینه های مختلف آموزش دیده اید. با این وجود، وقتی به پروفایل یک فریلنسر نگاه می کنیم، وجود همه شاخه ها در لیست مهارت ها بدون حرفه ای شدن در هیچ یک به درد هیچ کسی نخواهد خورد.

پس مهم است که در مورد مهارت هایی که در پروفایلتان می آورید با دقت عمل کنید. این مهارت ها باید به دسته شغلی که لیست کرده اید مرتبط باشند و از ۱۰ مورد بیشتر نشوند. همچنین، لیست کردن آن ها به ترتیب اولویت (مهارتی که در ان بیشتر استعداد و ظرفیت دارید، باید اولین چیزی باشد که کارفرماها هنگام بازدید از پروفایل شما می بینند) بسیار حیاتی می باشد.

۹٫ راجع به نرخ کار مزد تصمیم بگیرید.

ارزش خودتان را بدانید!

قدم اول، تحقیق در مورد نرخ ساعتی میانگین و ارزان نفروختن خودتان می باشد. ممکن است به نظر برسد که گرفتن نرخ کم در ابتدای کار برای جذب مشتری بیشتر ایده خوبی باشد، ولی به زودی وقتی ساعت ها کار کنید تا درآمد ناچیزی داشته باشید، حس ناامیدی خواهید کرد.

از طرف دیگر، شما همچنین نباید خیلی بالا قیمت بدهید. نرخ کارمزد درخواستی تان باید با تجارب و مهارت هایتان سنخیت داشته باشد. بنابراین، اگر یک نویسنده غیرحرفه ای هستید، نمی توانید نرخ ساعتی بالای ۵۰ دلار درخواست نمایید.

۱۰٫ پروفایلتان را به روز نگه دارید.

تا به این جای کار، شما پروفایل فریلنسری تان به خوبی درست کرده اید. ولی خیلی سریع این قسمت را ترک نکنید.

برای اینکه مطمئن شوید که در این کسب و کار می توانید رقابت کنید، نیاز به این دارید که مرتبا پروفایل خودتان را به روز کنید و مهارت ها و نمونه کارهای غیر مرتبط را حذف کنید. در این بازار پرتپش، باید ترند ها را بشناسید تا بتوانید در دنیای آنلاین کار کنید. برای مثال، یک استایل طراحی که سال پیش رایح بود، ممکن است امسال خیلی محبوب نباشد. پس نیاز است که پورتوی خودتان را با ایده های خلاقانه و جدید به روز کنید تا اصالت و انعطاف پذیری تان را نشان دهید.

 

 

در دنیای فریلنس، پروفایل شما رزومه، پروپوزال و مصاحبه شما است. پروفایل چیزی است که باعث می شود کار پیدا کنید و درآمد داشته باشید. برای اطمینان از اینکه شکست نخواهید خورد، این قدم های مهم را برای ساختن یک پروفایل با شخصیت و حرفه ای دنبال کنید.

اگر فریلنسرهستید و نظری در مورد این نکات دارید یا فکر می کنید نکته مفید دیگری برای یادگیری هست، خوشحال می شویم که در نظرات به ما اطلاع بدهید.

نظر